Šport má v súčasnej dobe široký pojem. Existuje niekoľko druhov športu. Vedeli by ste si vybrať spomedzi všetkých ten, ktorý vás zaujal, prípadne sa mu venujete?

volleyball-90896_1920

Šport- volejbal

Je to olympijský šport

Zvyčajne sa delí na dve družstvá, ktoré rozdeľuje vysoká sieť. Hra je postavená na odbíjaní volejbalovej lopty pomocou rúk v dôsledku čoho sa snažia, aby sa lopta dostala na opačnú stranu siete. Väčšinu družstva tvoria ženské súťažiace. No nájdu sa aj duely, ktoré sú naopak mužské.

Volejbal má aj svoje dejiny? 
Každý šport má nejaké dejiny, veď predsa muselo sa niečo udiať a na základe nejakých poznatkov sa mohol tento šport ďalej rozvíjať a prekvitať. Hru s loptou vymyslel nejaký učiteľ z telesnej výchovy (deti rozdelil do dvoch skupín a mali loptu odbíjať na stranu protivníka, aby to trošku skomplikoval skupiny oddeľovala sieť.) Volejbal v preklade znamená odraz lopty. Táto hra dostala aj svoje pravidlá, ako každý šport. Stala sa až tak populárnou, že ju zaradili do olimpyijských hier. Čo je naozaj veľký úspech.

Kto a akú úlohu majú v športe Volejbal

V každej hre je takzvaný útok, ktorý je dôležitý pre hráča- smečiara. Taký smečiar by mal mať skvelú psychickú taktiku, aby vedel prijať útok na zároveň útok otočiť na protihráča.

Blokový hráč- je zdá sa kľúčovým hráčom, zvyčajne sa zdržiava v strede ihriska a bráni hráčske pole pred útokmi protihráčov. Útočiť však môže aj blokár, má výhodu v tom, že je rýchly a vie loptu perfektne odbiť, keď práve útočí protistrana.
Hráč, ktorí ma taktické zmýšľanie je nahrávač/nadhadzovač- je rýchly a musí sa presúvať po celej ploche hráčskeho ihriska. Nadhadzuje zápästím.

Samozrejme sa medzi sebou partia dohodne kto a akú úlohu bude mať a ku komu sa úloha hodí. Predovšetkým je si to dobre naplánovať a nájsť kompromis, ktorý by mal byť víťazný.

volleyball-4108313_1920
Lopta

Mala by byť vyrobená z kože alebo zo syntetickej tkane , musí byť predovšetkým lepená. Môže mať rôzne farby.. Hra s volejbalkou je skvelá, človek si trošku zašportuje a zároveň sa zabaví. Načerpá strategické zmýšľanie a stupňuje svoj výkon.
 

Pred samotným rozhodnutím začať, prípadne pokračovať so športom je potrebné poradiť sa s Vašim gynekológom. Nie každý priebeh tehotenstva umožňuje aktívny pohyb.
V období prvých troch mesiacov sa cvičenie neodporúča. Ak prebieha tehotenstvo bez komplikácii je vhodné začať od 4. mesiaca. Vždy si ale uvedomte, že cvičenie je pre Vás zábava a výkony nie sú dôležité. Najdôležitejší je Váš pocit a radosť zo samotného cvičenia.těhotná žena.png
Počas tehotenstva sa mnohokrát objaví zvýšená únava. Cvičenie s nižšou intenzitou je napriek tomu prínosom. Podľa vyjadrenia odborníkov sa pre tehotné ženy odporúča šport 2-3 krát týždenne, doba trvania 30-60 minút. Vždy záleží na intenzite. Po nadobudnutí kondície, predovšetkým u žien, ktoré dovtedy necvičili, sa môže intenzita mierne zvyšovať.

Šport v tehotenstve – žiadne chudnutie ani zvyšovanie kondície

Je potrebné si uvedomiť, že šport v tehotenstve nie je o zvyšovaní kondície, ani o chudnutí. Mohlo by to viesť k ohrozeniu zdravého vývoja dieťaťa. Optimálne priberanie v tehotenstve a jeho kontrola je dôležité, odporúča sa pribrať maximálne 9 kg. Počas dojčenia sa rýchlo stratia.

Vhodné športy v tehotenstve

Chôdza– je najvhodnejšia pohybová aktivita. Najmä v prírode prevetrá myseľ a zlepší náladu. A prechádzka vo dvojici s partnerom Vás obohatí obidvoch. Nemusíte sa obávať ani rýchlejšej chôdze, zlepší Vám kondíciu
Pilates pre tehotné– forma cvičenia s primeranou náročnosťou je zameraná na posilnenie a spevnenie celého svalstva. Povzbudí lymfatický systém, spevní panvové dno a na záver zahŕňa aj relaxáciu. Po tomto druhu cvičenia sa budete cítiť mimoriadne sviežo.
Plávanie– najvhodnejší druh športu pre budúce mamičky, predovšetkým v posledných troch mesiacoch tehotenstva. Voda Vás nadnáša a Vy sa cítite ľahšie a obratnejšie. Odporúča sa aj kúpanie v mori. Musíte byť ale ostražité a všímať si vlny, ich náraz do bruška by Vám aj dieťatku mohol ublížiť. Hygiena je na prvom mieste – je vhodné mať relevantné informácie o kvalite vody v jazerách a na kúpalisku. Aktuálne informácie nájdete na web stránkach Úradu verejného zdravotníctva.mladý pár.jpg
Nevhodné športy počas tehotenstva– lyžovanie, korčuľovanie, tenis, posilňovanie, bicyklovanie, jazda na koni a všetky druhy športov, kde hrozí riziko pádu. Počas tehotenstva sa Vám vytvára hormón relaxín, ktorý uvoľňuje aj Vaše kĺby, šľachy a väzivá a tým omnoho viac priťahujete pády.
Pri akejkoľvek športovej aktivite v tehotenstve vždy dodržujte pravidelný prísun tekutín a výživných látok.