Nejnovější

Kúpili ste nehnuteľnosť? Chodenie na hokej Prečo nás to ťahá na erotickú masáž Chystáte sa na rekonštrukciu? Poďme sa zabaviť na Vianočnú nôtu Ako k nám prišla korytnačka

V súčasnosti je dovoz zeleniny celkom rizikový, keďže ani netušíme, v akých podmienkach vypestovaná bola a ako „prežívala“ transport. Rovnako poznáme z rôznych článkov, ako sa napríklad rajčiny ešte zelené trhajú v teplých krajinách a takto putujú do kamiónov. Počas transportu postupne chytajú farbu, no ich pravá chuť sa akosi vytratila. A tak si kladieme otázku, čo keby sme si takto zeleninu vypestovali doma?

rostlinka
 
Samozrejme – celoročne sa to asi v malých domácich podmienkach realizovať nedá, no počas vhodných sezónnych podmienok si môžeme pomôcť aspoň v niektorých prípadoch a zaistiť si úrodu aj na zimné obdobie. Týka sa to napríklad cibule, zemiakov, či cesnaku, ktoré si po vypestovaní odložíme na chladné miesto a tam nám bude robiť radosť nasledujúcich pár mesiacov po ukončení sezóny.
 
Avšak veľa „túžbychtivých“ pestovateľov nemá vlastnú záhradu a tak je tento proces oveľa zložitejší. A v niektorých prípadoch aj nerealizovateľný. Ako teda pestovať zeleninu v byte? Alebo tam, kde sa  záhrada nenachádza? Záchranou sú črepníky. Malé, stredné, veľké, akékoľvek podľa druhu zeleniny. Tú si zasadíte aj na balkóne, len musí mať dostatok pôdy podľa toho, do akých rozmerov nám rastie. Preto je niekedy lepšie zvoliť na pestovanie špeciálne druhy rastlín, ktoré sú určené na pestovanie v črepníkoch. Ako príklad spomeňme cherry rajčiny. Existuje obrovské množstvo druhov rajčín podľa sfarbenia, či chuti.

rajčata
 
Nemenej často pestovaným druhom v črepníku je paprika. Nie je náročná na pôdu a po rozdelení sadeníc vám po čase vyrastú nádherné skvosty, ktoré aj chutia.
 
Pokiaľ máte napríklad trochu väčšiu terasu, môžete si kľudne trúfnuť aj na zemiaky, cibuľu, cesnak alebo aj hrach. Stačí si zaobstarať takzvané hranty, ktoré sú tvorené prevažne z dreva a vyrábané vo väčších rozmeroch. A samozrejme treba aj dostatok zeminy. Výhodou týchto hrantov je aj vyššia odolnosť proti niektorým škodcom a proti mrazom.
 
Pokiaľ teda máte chuť zaobstarať si vlastnú úrodu, no nemáte vlastnú záhradu, nezúfajte. Dá sa to aj na balkóne či na terase. Treba si len kúpiť črepníky, pôdu a semená a pravidelne zalievať. Úroda sa čoskoro ukáže v tej najväčšej kráse.