Určite si všetci pamätáme aspoň nejakú časť nášho detstva. Najkrajšie spomienky sú, pravdepodobne, na dni strávené s našimi kamarátmi, s ktorými sme sa celé dni hrali vonku pred činžiakom alebo na ihriskách. Každý z nás mal večierku, a po rozsvietení pouličných lámp sme vedeli, že je čas ísť domov. V časoch, kedy sa chodilo von bez telefónu a nesedelo sa pri počítačoch sme si vždy našli nejakú zábavu na ulici pred domom sa priateľmi zo sídliska. Nestarali sme sa o to, koľko je hodín, ani o to či nám niekto odpísal na správu alebo nie. Stačilo vyjsť pred vchod a zakaždým sa k nám niekto pridal. Najznámejšou „sídliskovou“ hrou, na ktorú si iste spomínate je Stop, zem! Hra spočívala v tom, že jeden človek musel mať zavreté oči, ostatní sa rozbehli, a keď povedal Stop, zem! nikto nemohol stáť na zemi, ale napríklad na lavičke, a dieťa so zavretými očami ich musí poslepačky hľadať a identifikovať.

Deti hrajúce sa vonku

Ďalšou takou hrou bolo napríklad skákanie gumy. Dve deti si museli gumu dať okolo nôh a ostatní skákali. No nie len tak hocijako. Boli to cviky, ktoré sme si všetci pamätali, a postupne sa guma zvyšovala. Milovali sme aj hry ako Vidličky, lyžičky, nože, vybíjanú, alebo nekonečné jazdy na bicykloch či kolobežkách. Čo sa ale od tej doby zmenilo? S pokročilou dobou prišli telefóny, tablety a notebooky. Musíme si priznať, aj keď možno neradi, že dnešné deti neuvidíme len tak na ulici pred činžiakom hrať jednu zo spomínaných hier. Veľmi veľa detí trávi množstvo času pri video alebo online hrách.

Deti hrajúce sa na PC

Najhoršie na tom však je, že niektoré z týchto hier sú agresívne, plné vrážd a zbraní. Samozrejme, na takýchto hrách nie je nič zlé, pokiaľ ich nehrajú malé deti, ktoré by mali byť s kamarátmi vonku. Možno si ani neuvedomujeme, aký vplyv to má na našich potomkov, napríklad zlé sny, námesačnosť, nespavosť, alebo dokonca agresívne chovanie, keďže si myslia, že to je v poriadku. Určite by sme ich mali podporovať v chodení von či už pre ich fyzické zdravie alebo psychickú pohodu.

Niekto z dôvodu krátenia si dlhej chvíle keď na niečo čaká, niekto preto že nemá do čoho „pichnúť“, a niekto zas preto lebo ho to jednoducho baví. Predstavím Vám hru, ktorá je iná ako všetky ostatné. Takú, ktorú môžete hrať roky rokúce, a pritom na nej nemusíte visieť more času, či jej venujete pár minút alebo polovicu dňa je na Vás. Ani po dlhšom čase Vás neomrzí, pretože vždy v nej máte čo robiť a ako spôsob odreagovania je vynikajúca. Tí z Vás, ktorí ju poznajú mi dajú určite za pravdu, tí ktorí nie to môžu brať ako motiváciu. Zo skúseností viem, že aj tí najväčší zatracovači hier si v nej prišli na svoje.

forge of empires

Hovorím o hre Forge of Empires. Na svoje si prídu všetci ktorí majú strategické myslenie, bojového ducha, radi sa rozvíjajú a napredujú. O čo vlastne ide? Založíte si vlastné mestečko, ktoré začnete rozvíjať. Máte v ňom svojich obyvateľov, ktorí pracujú, vyrábajú tovary či bojujú.  Každým dňom svoje mestečko viac a viac rozvíjate, postupujete dobami – od tých najskorších v dobe kamennej (začínate v podstate na „holej zemi“ – až po doby budúcnosti. Systémom hry je podmaniť si postupne jednotlivé územia, rozvíjať mesto, výskum technológií, vyrábanie tovaru príslušného pre dobu v ktorej sa nachádzate a stavanie veľkolepých budov, ktoré sú doslova „veľkolepé“.

aplikacie android

Obchodujete so svojimi susedmi alebo spoluhráčmi s ktorými ste v jednej skupine, v tzv. cechoch. Ak máte radi boje, takisto si nepochybne prídete na svoje. Pri podmaňovaní si nových území, alebo v bojoch, v ktorých ste súčinný s ďalšími hráčmi. Očarí Vás nielen dokonalá grafika a majstrovsky prepracované detaily Vášho mestečka, ale aj celkový systém hry. So svojimi spoluhráčmi si navzájom pomáhate, radíte si, alebo len tak diskutujete. Viem dokonca o prípadoch, kedy sa ľudia na základe tejto hry stali priateľmi aj v reálnom živote 🙂

Táto hra je veľmi prudko návyková a hrozí, že si to svoje mestečko doslova zamilujete, no zároveň Vás do ničoho netlačí. Takže koľko času jej venujete, je len a len na Vás.

 

   Každý z nás sa určite stretol, či už naživo alebo v televízii, so stolovou hrou zvanou biliard. Pod hrou biliard, alebo hovorovo gulečník, si predstavujeme stolovú hru, pri ktorej biliardovým tágom uvádzame gule na stole do pohybu. Cieľom hry je umiestniť gule do dier v rohoch či okrajoch stola alebo vzájomná zrážka gúľ. 

Základné druhy z rodiny biliardových hier sú:

  • karambol (francúzsky biliard)
  • pool (americký biliard)
  • snooker

   Pri karambole sú najčastejšie na stole iba 3 gule, pričom jedna je červená. Karambolový stôl je bez dier. Existuje viacero variantov  tejto hry, ale vo všeobecnosti je cieľom to , aby sa prvá guľa, ktorú hráč odohráva tágom dotkla dvoch ďalších gúľ.

   Pool je najrozšírenejšou biliardovou hrou na svete. Tento variant biliardu identifikujeme ľahko podľa toho, že na stole sa nachádzajú rôznofarebné gule, ktoré sú navyše označené číslami. Gule sa podľa vopred daného poradia umiestňujú do jednej zo šiestich dier stola. Zjednodušená forma tejto hry je obľúbená v baroch po celom Slovensku.

Pool  (americký biliard)

   Snooker sa hrá na stole, ktorý je takmer 2x väčší ako hrací stôl určený pre pool. Ten stôl je v porovnaní s ostatnými bialiardovými stolmi naozaj obrovský, pričom diery stola sú omnoho menšie ako pri poole. Snooker, nazývaný aj hra gentlemanov,  pochádza z Anglicka. Na turnajoch je požadovaný dress code, čiže predpísané oblečenie:  spoločenské topánky a nohavice, košeľa s dlhým rukávom, vestička a motýlik. Rovnako je oblečený aj rozhodca, ktorý má navyše aj sako.

   Samotná hra je asi najzložitejšou biliardovou hrou. Na stole so šiestimi dierami je 15 červených gúľ a  po jednej sú gule čierna, ružová, modrá, hnedá, zelená a žltá. Hráč úderom tága do bielej gule dáva do pohybu ostatné gule na stole.  Táto hra je dnes natoľko obľúbená, že ju môžeme pravidelne sledovať na športových kanáloch vysielaných aj na Slovensku.

Snooker

   Ak si chcete vyskúšať niektorú zo spomínaných biliardových hier, určite nezačínajte karambolom ani snookrom. Tieto hry sú totiž veľmi technicky náročné. Je známe, že najlepší svetoví hráči začínali prenikať do tajov týchto hier už ako 5-6 roční.  Ale ak nemáte potrebu stať sa profesionálnym hráčom a chcete si iba vyskúšať niečo nové a dobre sa zabaviť, začať môžete kedykoľvek.