Nejnovější

Kúpili ste nehnuteľnosť? Chodenie na hokej Prečo nás to ťahá na erotickú masáž Chystáte sa na rekonštrukciu? Poďme sa zabaviť na Vianočnú nôtu Ako k nám prišla korytnačka

   Každý z nás sa určite stretol, či už naživo alebo v televízii, so stolovou hrou zvanou biliard. Pod hrou biliard, alebo hovorovo gulečník, si predstavujeme stolovú hru, pri ktorej biliardovým tágom uvádzame gule na stole do pohybu. Cieľom hry je umiestniť gule do dier v rohoch či okrajoch stola alebo vzájomná zrážka gúľ. 

Základné druhy z rodiny biliardových hier sú:

  • karambol (francúzsky biliard)
  • pool (americký biliard)
  • snooker

   Pri karambole sú najčastejšie na stole iba 3 gule, pričom jedna je červená. Karambolový stôl je bez dier. Existuje viacero variantov  tejto hry, ale vo všeobecnosti je cieľom to , aby sa prvá guľa, ktorú hráč odohráva tágom dotkla dvoch ďalších gúľ.

   Pool je najrozšírenejšou biliardovou hrou na svete. Tento variant biliardu identifikujeme ľahko podľa toho, že na stole sa nachádzajú rôznofarebné gule, ktoré sú navyše označené číslami. Gule sa podľa vopred daného poradia umiestňujú do jednej zo šiestich dier stola. Zjednodušená forma tejto hry je obľúbená v baroch po celom Slovensku.

Pool  (americký biliard)

   Snooker sa hrá na stole, ktorý je takmer 2x väčší ako hrací stôl určený pre pool. Ten stôl je v porovnaní s ostatnými bialiardovými stolmi naozaj obrovský, pričom diery stola sú omnoho menšie ako pri poole. Snooker, nazývaný aj hra gentlemanov,  pochádza z Anglicka. Na turnajoch je požadovaný dress code, čiže predpísané oblečenie:  spoločenské topánky a nohavice, košeľa s dlhým rukávom, vestička a motýlik. Rovnako je oblečený aj rozhodca, ktorý má navyše aj sako.

   Samotná hra je asi najzložitejšou biliardovou hrou. Na stole so šiestimi dierami je 15 červených gúľ a  po jednej sú gule čierna, ružová, modrá, hnedá, zelená a žltá. Hráč úderom tága do bielej gule dáva do pohybu ostatné gule na stole.  Táto hra je dnes natoľko obľúbená, že ju môžeme pravidelne sledovať na športových kanáloch vysielaných aj na Slovensku.

Snooker

   Ak si chcete vyskúšať niektorú zo spomínaných biliardových hier, určite nezačínajte karambolom ani snookrom. Tieto hry sú totiž veľmi technicky náročné. Je známe, že najlepší svetoví hráči začínali prenikať do tajov týchto hier už ako 5-6 roční.  Ale ak nemáte potrebu stať sa profesionálnym hráčom a chcete si iba vyskúšať niečo nové a dobre sa zabaviť, začať môžete kedykoľvek.

 

Podobné príspevky