Nejnovější

Chodenie na hokej Prečo nás to ťahá na erotickú masáž Poďme sa zabaviť na Vianočnú nôtu Ako k nám prišla korytnačka Nechty Prečo je pozitívna firemná kultúra kľúčom k udržaniu zamestnancov

Máte záhradku kde pestujete zeleninu, ovocie, okrasné rastliny a bylinky? Ak máte zviera, či je to už pes, alebo mačka, tak určite viete, že ich musíte pred týmito malými votrelcami ochrániť. Horšie sú však na tom tí, ktorí zviera majú, no aj napriek tomu im tieto tvory na ich políčkach spôsobujú šarapatu. Pri pestovaní zeleniny sú problémom najmä mačky. Ak k vám chodí tá susedova a vy už neviete čo robiť, nestrácajte trpezlivosť.  

žíhaná kočka
 
Prečo mačky milujú naše políčka
 
Mačka vykonáva potrebu, malú aj veľkú, iba tam, kde môže hrabať. Naše políčka so zeleninou sú pritom úplne ideálny miestom,. Hlina je pekne kyprá, dá sa rozhrabávať jedna radosť. Preto mačky takémuto záchodu neodolajú.
 
Mačky priťahujú aj samotné rastliny. milujú totiž okusovať všetko, čo je zelené. No a napríklad taká mladá fazuľka, alebo slnečnica chutí omnoho lepšie ako obyčajná tráva.
 
Zdravotné hľadisko
 
Takéto správanie mačiek ocení len málokto. Väčšina ľudí pritom rieši hlavne zdravotnú stránku. S mačkami sa nám automaticky spája toxoplazmóza. O to sa ale nemusíte báť. Aby ste sa týmto ochorením nakazili, museli by ste konzumovať mačacie výkaly. Ak sa dostanú napríklad na koreňovú zeleninu, stačí ju poriadne vyumývať. Navyše nákaza je možná iba dvadsaťštyri hodín po tom, ako mačka hovienko vykaká. Pri plodovej zelenine sa nemusíte báť vôbec. Toxoplazmóza sa nemá ako dostať do plodov. To by ste svoje rastliny museli mačacími výkalmi priamo striekať.

zrzek
 
Čo zaberie?
 
Prvou možnosťou ako mačky od takéhoto správania odradiť je mulč. Môžete použiť slamu, ale úplný istota je kartón. Ten nemajú ako hrabať, takže si budú musieť nájsť iný záchod. Svoje urobí aj neustále plašenie. Majte po ruke pripravený rozprašovač s vodou. Vždy keď mačku uvidíte, streknite jej poriadnu dávku rovno do nosa. Takto jej nijako neublížite. Bude jej to však natoľko nepríjemné, že váš pozemok začne časom obchádzať na kilometre.