Nejnovější

Prečo nás to ťahá na erotickú masáž Poďme sa zabaviť na Vianočnú nôtu Ako k nám prišla korytnačka Nechty Prečo je pozitívna firemná kultúra kľúčom k udržaniu zamestnancov Zopár rád ako si vybrať vysávač

Mravce sa neraz veľmi radi nasťahujú aj do našich príbytkov. Kto už túto situáciu raz zažil vie, že sa nejedná o nič príjemné. Najohrozenejšie sú samozrejme potraviny, do ktorých mravce nalezú, je tu však ešte jeden, a to o dosť väčší problém. Tieto malé potvory totiž dokážu rozobrať podlahy a pokojne aj časť murovanej steny.

mravenci
 
Možno si hovoríte, že teraz trošku preháňame, bohužiaľ však nie. To, že mravec dokáže uniesť niekoľkonásobne ťažšie predmety, ako je on sám, je všeobecne známa vec. Podobnými super schopnosťami, je obdarovaný aj v stavaní svojho domova, teda mraveniska. Mravce dokážu svojimi hryzadlami bez najmenších problémov prehrýzť všetko drevené, takže aj podlahy. Samozrejme, že na to potrebujú dlhší čas. Ak sa však v našom dome, či byte nachádza miesto, ktoré nemáme na očiach každý deň, napríklad taký kút v špajzy, alebo podlaha pod policou, potrebný čas na stavbu im poskytneme.  Spomínané múry dokážu prehrýzť taktiež. S touto situáciou sa môžete stretnúť napríklad pri kúpe staršieho domu, ktorý bol niekoľko rokov neobývaný.
 
 
Ako sa ich zbaviť
Mravce vždy na začiatku vyšlú jedného prieskumníka. Ten má za úlohu zistiť, či je dané miesto bezpečné, s dostatkom potravy a vhodné na udomácnenie. V prvom rade majte všetky potraviny dobre odložené. Zatvorená skriňa však mravca nezastaví. Preto je dobré, ak všetko otvorené jedlo, budete skladovať v dobre uzatvárateľných nádobách. Ak sa na podlahách nachádza nejaké miesto, ktoré je prehnité, čo najrýchlejšie ho odstráňte. Ide totiž o ideálny stavebný materiál na mravenisko. V neposednom rade, vždy ak v byte zbadáte čo i len jedného mravca, rýchlo ho vyhoďte von.

mravenec

Ak sa týmto potvorám už podarilo u vás doma ubytovať, máte niekoľko možností. Celá kolónia využíva presne vyznačené cestičky. Ak na nich nasypete múku, alebo prášok do pečiva, budú sa im vyhýbať. Cestičky môžete využiť aj ako nasmerovanie do pasce. Ak po nich rozsypete cukor a nakoniec cestičky umiestnite nádobu, mravce sa do nej chytia. Veľmi účinné sú aj kriedy, ktoré si zakúpite v obchode. Môžete ich použiť ako preventívnu ochranu pri dverách a oknách. Mravce taktiež neznášajú pach petroleja, ak ho umiestnite blízko mraveniska, mali by z bytu odísť samé.