Nejnovější

Prečo nás to ťahá na erotickú masáž Poďme sa zabaviť na Vianočnú nôtu Ako k nám prišla korytnačka Nechty Prečo je pozitívna firemná kultúra kľúčom k udržaniu zamestnancov Zopár rád ako si vybrať vysávač

Zaznamenané osobné údaje na internete bežne zahŕňajú citlivé identifikovateľné informácie, ako sú finančné údaje a iné digitálne stopy, z histórie prehliadania a vyhľadávania až po veci, ktoré uverejňujete na sociálnych médiách a dokonca aj to, kde sa momentálne nachádzate. V nasledujúcich riadkoch poukážeme na 4 veci, ktoré ste pravdepodobne nevedeli o súkromí na internete.

ochrana

Bezplatne použiteľné služby nie sú naozaj zadarmo
Existuje mnoho bezplatných služieb, ako je Facebook alebo Google, ktoré vám nebudú stáť nič z hľadiska peňazí. Pravdou však je, že tieto internetové spoločnosti robia zarábajú miliardy získavaním informácií o svojich užívateľoch. Vy ste ich produkt. Zhromažďujú vaše osobné údaje a predávajú ich inzerentom, ktorí sa chcú na vás zacieliť. Práve preto sa vám zobrazujú reklamy, ktoré sú pre vás relevantné a sú založené na vašich záujmoch.

soukromé

Súkromné prehliadanie nie je súkromné
Mnoho webových prehliadačov má privátnu (alebo inkognito) funkciu prehliadania, avšak nie je taká súkromná, ako sa väčšina ľudí domnieva. Inkognito režim zabraňuje uloženiu histórie prehliadania, súborov cookie a vyrovnávacej pamäte do vášho prehliadača, ale váš poskytovateľ internetových služieb bude stále schopný sledovať každý váš pohyb a vyhľadávače si budú stále pamätať, čo ste hľadali.
Ak chcete, aby vaše online aktivity boli úplne súkromné, potom je najlepšou voľbou spoľahlivá virtuálna privátna sieť, ktorá prenesie vašu internetovú prevádzku cez šifrovaný tunel a nahradí vašu skutočnú IP adresu virtuálnou, ktorá vám pomôže blokovať sledovanie a zhromažďovanie vašich osobných údajov.

wifi

Pozor na verejné WiFi
Využívate bezplatné WiFi? Pravdepodobne sa pripájate k týmto sieťam vždy, keď ich sa nachádzate kaviarni, na letisku, v reštaurácii, nákupných centrách, hoteloch a pod. Pri ich používaní však nie ste úplne bezpeční! Keďže verejné WiFi siete sú nezašifrované, sú otvorené pre kybernetických zločincov a zanechávajú vás zraniteľnými.
Ak teda pravidelne používate verejné siete WiFi, uistite sa, že vaše zariadenie používa dobrý antivírusový program. Okrem toho nechajte bránu firewall zabrániť nevyžiadanému prístupu a zabráňte zadávaniu citlivých informácií, ako sú napríklad informácie o debetných kartách.